חדר בריחה במוזיאון ישראל – אמנות הבריחה קיץ 2017

אמנות הבריחה, מאת קליוסטרו ומעין רוגל, מוזיאון ישראל קיץ 2017

מה אם כל הסיפורים, הפנטזיות, תאוריות הקונספירציה הן אמת? מה אם בכל האוצרות המוצגים במוזיאון ישראל באמת יש כוח? אם המיתוסים כולם אמת?

‘אמנות הבריחה’ הוא חדר בריחה מהדור החדש. חדר בריחה סיפורי, השובר את חוקי המשחק, מתפרש על פני המוזיאון כולו, ומטשטש את הגבול שבין מציאות ודמיון. החידות, פרטי המידע, הסיפורים והתעלומות סביב המוצגים, הם אמת, חדר הבריחה גדול, רחב, ומאפשר השתתפות של מבקרים רבים מאוד בו זמנית, אבל בו בזמן הוא נשען על עקרונות חדר הבריחה – חידות, תעלומות, פיצוח, עבודת צוות, ולבסוף, פתיחת דלת אחת נעולה.

בלב הסיפור – נאורה שומרון, מתמחה במוזיאון ישראל, אוצרת לעתיד. שבועיים אחרי שהתחילה לעבוד במוזיאון (בקיץ הנוכחי), קיבלה סדרה של מסרים מסתוריים מאדם המכנה עצמו מטטרון. המלאך הקבלי, מורה הדרך. מטטרון חושף אותה לאמיתות החבויות של המוצגים במוזיאון, מסב את תשומת ליבה לפרטים, מוצגים, וסיפורים שנעלמו מעיניה. נאורה מקבלת החלטה וחושפת את כל זה לציבור, מזמינה את קהל המבקרים המוזיאון לגלות ולחקור יחד איתה.

מי הוא מטטרון? אלו סודות חבויים במוצגים? מי הוא זה שדואג לאסוף את האוצרות הגדולים והעוצמתיים ביותר של האנושות אל מוזיאון ישראל?

‘אמנות הבריחה’ מזמין את המבקרים במוזיאון לחוויה מסעירה, משחק, שהוא סיפור, שהוא חידה, ובדרך – גילוי מחודש של מוזיאון ישראל, התבוננות עומק אל המוצגים, הסיפורים המופלאים החבויים בהם, וההקשרים העוברים מתקופה לתקופה וממקום למקום.

‘אמנות הבריחה’ מותאם במיוחד למשפחות, וכולל שני מסלולים בשתי רמות קושי. אתם מוזמנים לחוות את המוזיאון בדרך חדשה, יחד עם נאורה שומרון. חפשו אותה – ברחבי המוזיאון, וברשתות החברתיות.

יוצרי ‘אמנות הבריחה’ הם קליוסטרו ומעין רוגל. קוסם ואורגת סיפורים. קליוסטרו ומעין מצאו את דרכם זה אל זו (אחרי שהיא כתבה אותו אל תוך אחד מספריה) לפני שש שנים. מאז הם מחברים יחד בדיון ומציאות, קסם וסיפור.

קליוסטרו, קוסם. יליד המאה ה-18. חי בישראל. שירת בצה”ל כקצ”ר (קוסם צבאי ראשי). נמלט ממיכל המוות, מכלוב נעול בבריכה וממיכל מלא במבה. העלים אנשים ומכוניות. כתב הפיק והופיע בפסטיבלים, מופעים ותוכניות טלוויזיה. מלמד קסמים לילדים ומבוגרים ומומחה לחיבור של קסם וטכנולוגיה. טוען בתוקף שבלתי אפשרי זו רק רמה של קושי. זהו הפרוייקט השלישי של קליוסטרו במוזיאון ישראל, קדמו לו ‘קסם של קיץ’ 1984, פסטיבל קוסמים ברחבי המוזיאון, ‘אבראקאדאדא’ פסטיבל דאדא סוראליזם וקסם 2001.

מעין רוגל, ילידת המאה ה-20, אורגת סיפורים. סופרת, תסריטאית ומלווה כותבים. יוצרת בגבול המטושטש שבין בדיון ומציאות.

ישראל קליוסטרו

קליוסטרו
קוסם. יליד המאה ה-18. חי בישראל. שירת בצה"ל כקצ"ר (קוסם צבאי ראשי). נמלט ממיכל המוות, מכלוב נעול בבריכה וממיכל מלא במבה. העלים אנשים ומכוניות. כתב הפיק והופיע בפסטיבלים, מופעים ותוכניות טלויזיה. מלמד קסמים לילדים ומבוגרים ומומחה לחיבור של קסם וטכנולוגיה.

בלתי אפשרי - זאת רק דרגת קושי ...