יומולדת לילד היום המושלם או סיוט בלתי נשכח 

 

 

זהירות, מפעיל לפניך

 


יומולדת לילד: היום המושלם או סיוט בלתי נשכח?

5 דקות אחרי שמסתיימת מסיבת יום ההולדת של הילד – הוא מתחיל לחכות למסיבה של שנה הבאה. קליוסטרו נותן לכם כמה עצות לבחירת מפעיל וארגון נכון של האירוע, שיכול לפעמים להפוך דווקא לזיכרון טראומטי. ליום הזה הילד שלך מחכה שנה שלמה, שמתחילה 5 דקות אחרי שאחרון האורחים הלך ממסיבת יום ההולדת שלו בשנה שעברה. לפעמים, מרוב ההתרגשות והלחץ ועם המון כוונה טובה שמומשה רע, היום הזה עלול להפוך לזיכרון טראומטי.  הקוסם ישראל קליוסטרו אסף במשך השנים כמה טיפים לארגון מוצלח של יום ההולדת ולבחירת המפעילים המתאימים ביותר עבור ילדכם. הנה הם לפניכם:

החליטו כמה ימי הולדת חוגגים השנה

בגילאים צעירים יש כמה ימי הולדת בשנה: יום הולדת בגן, יום הולדת בבית לילדי הגן, יום הולדת בבית או במסעדה למשפחה הקרובה ויום ההולדת עצמו, קרי היום בלוח השנה שבו נולד הילד. ויש כאלה שחוגגים גם את התאריך העברי. בקיצור – שבוע של חגיגות והוצאות.

אנחנו ההורים די בצרות. כל ילד חוגג לפחות עד גיל בר המצווה את יום הולדתו, שזה 12 כפול 4 = 48 פעם… לכל ילד! ואם יש לך 3 ילדים או יותר?

כדאי להתארגן ליום ההולדת חודשיים מראש, במיוחד בעונה 'החמה', אחרת תמצאו את עצמכם דוחים את יום ההולדת בחודשיים, למגינת ליבו של ילדכם. יש תחרות על תאריכים בגן או בביה"ס ועדיף לסמן את התאריך אצל המורה כמה שיותר מוקדם. כך גם עם המפעיל. מפעילים איכותיים תפוסים חודשים מראש.

בררו מה המקצוע של המפעיל

מפעיל בוחרים כמו שבוחרים מוהל. יותר מדי בעלי מקצוע חדשים נכנסו לשוק המפעילים של ימי ההולדת. כל אינסטלטור שרוצה להוסיף קצת להכנסות שלו נהיה חלטוריסט של ימי הולדת.  השאלה היא האם לקחת סיכון ולהזמין מפעיל ליום הולדת שמצאתם על פתק שהודבק על עץ בשכונה? או על מגנט שהילד הביא עם חיוך מהגן? התשובה הברורה היא "לא". לא מפקידים את היום החשוב הזה (ולו בעיני ילדכם) בידי חלטוריסט, בשום מקרה.

עדיף כבר להתאמץ ולהפיק 'יומולדת של פעם', עם אמא שמארגנת משחקים בעצמה. ראיתי כמה ימי הולדת מקסימים כאלה, אצל ילדי חברים שלי. היה משהו כל כך נהדר בהפקה הפשוטה והצנועה שעבד נפלא על הילדים (עד גיל מסוים, כי אח"כ מדובר בסיכון אמיתי).

ארגנו מסיבה משותפת

אם כבר לחסוך אז כדאי לחבור לעוד אמא או שתיים, לארגן מסיבת יום הולדת משותפת ולהזמין מקצוען, באשר הוא. ההצפה בשוק נוצרה בעיקר בשנתיים האחרונות, עם פריצת האינטרנט והצפת המידע. המון אתרי אינדקסים זולים מאפשרים לך חשיפה ענקית גם אם אתה מעולם לא ארגנת מסיבה אחת מוצלחת בחייך. חלק מהלקוחות שמגיעים אלי כבר ניכוו והילדים שלהם בטראומה. הם ניסו לחסוך בתקציב השימחה, הזמינו 'חאפר' והאכזבה הייתה ענקית. בעיקר של ילד יום ההולדת, אבל גם של ההורים, שהתמודדו עם הנזקים שהילדים המתפרעים השאירו. נסו לברר בעדינות מה המקצוע האמיתי של המפעיל שאתם מזמינים.

הכי כיף לילד: בבית שלו

אם הזמנתם מקצוען, תוכלו להזמין את הילדים הביתה. חלק גדול מהחלום של ילדכם הוא להביא את כל הכיתה הביתה. אין אושר גדול מזה. הורים שמונעים מילדם את האפשרות הזאת, מונעים ממנו חוויה מיוחדת. כולם בטוחים שהסלון שלהם לא מספיק גדול. נחרצות אני מודיע ממרומי שנות ניסיוני, אין סלון במדינת ישראל שאינו עונה לתקן של אירוח כיתה ביום הולדת. ככה בנו אותם פעם. קחו בחשבון שתמיד מגיעים פחות (20%) ממה שהוזמנו, ואל תשתוללו ותזמינו את כל השכונה. תנו לילד להזמין. רק הקפידו על כל הכיתה, בלי התחשבנות או לחלוטין, משהו הפוך ושקט: חגיגה קטנה ממש רק של החברים הקרובים. גם זה אפשרי ועדיף בעיני. הטבע הוא מקום גרוע בעיני ליום הולדת הדורשת ריכוז מהילדים: קוסם, ליצן, תיאטרון בובות. לאף אחד מהם אין סיכוי להתחרות בטבע. ילדים מחוברים חזק לצורך לרוץ ולשאוף אוויר. חדרי אירועים (בבניינים 'מודרניים') / מקלטים וחדרי מדרגות גרועים בעיני. בדרך כלל האקוסטיקה שם נוראית, התקציב נגמר לקבלן, שהיה צריך לטפל בתקרה ואת התוצאות שומעים במופע. כל מתנ"ס מכובד או קאנטרי-קלאב משכיר חדרים לאירועים, ויש אפילו בתי ספר שמשכירים את אולם ההתעמלות לילדים הלומדים בו. זו אמנם עוד הוצאה, אבל אם אתם מתחלקים בהפקה עם עוד הורים זה עדיף.

הילד מתעקש לעוף באוויר

הם מנסים לפתות אתכם ואת הילדים עם 'קסם מופלא' שבו הילד מרחף באוויר, פשוט 'מדהים ומיוחד'. אחר כך זה לא פלא שהילד מבקש קוסם שיעיף אותו באוויר, כמו שהוא ראה אצל רמי השכן. האם אתם בטוחים שהדבר הנכון לעשות ביום ההולדת של הילד שלכם זה טיול לחדר מיון? חרבות וסכינים בראש של הילד שלכם וריחוף באוויר, הם קסמים נהדרים, שעושים אותם מרחוק על הבמה ולא לילד שלכם. אני מכיר אישית 2 קוסמים מקומיים שהמתנדבים שלהם הגיעו לחדר מיון בקסם הגיליוטינה ונתבעו אחר כך. נכון, אי אפשר למות מזה או לאבד לגמרי את הראש, אבל אפשר להיפצע ולהיחתך חתכים עמוקים. לא מומלץ לאפשר קסמים מסוכנים ושאר ניסויים על הילד שלכם. לא רק ביום ההולדת, כל השנה.

לא לצעוק על הילדים

כמה ציוד אתה מביא? הן שואלות אותי בטלפון. מיד אני מבין שלא תצא מהשיחה הזו הזמנה למופע. הטרנד החדש של החלטוריסטים הוא להרשים בפירוטכניקה. להביא ציוד הגברה ששוקל חצי טון עם אורות ורמקולים איכותיים, כולה בשביל 30 ילדים שרק מצפים שתתייחס אליהם בכבוד ולא תצרח עליהם עם 300W של מערכת איכותית. שתפנה אליהם בדיבור בגובה העיניים ומהלב ולא עם אפקטים ומיקרופון קולני. מי שצריך מערכת הגברה אצלכם בסלון בכדי לתקשר עם 30 זאטוטים, צריך בעצם לצרוח עליהם. תחשבו היטב אם זה מה שרציתם. ישנם המון חלטוריסטים בשוק הגדל הזה, אבל ישנם גם המון בעלי מקצוע עם הרבה כבוד ואהבה לילדים. המשימה שלך היא למצוא אותם. זאת עוד מתנה אמיתית שתוכל להעניק לילד שלך, יחס חם ואוהב ביום ההולדת שלו.

לא חייבים להרעיל את הזאטוטים

נקניקיות ירודות, לחמניות שעשויות כמעט רק גלוטן, קטשופ ממקור בלתי ידוע, מה חשבתם שתקבלו ב-10 ש"ח למנה לילד? אוכל אורגני?

מדהים אותי לראות בכל מיני הזדמנויות איך הורים מאפשרים לילדים שלהם לאכול את הזבל הזה, הכי גרוע שיש. נכון, ילדים אוהבים את זה. זה 'הכי טעים שיש'. אז מה? גם כאן כדאי ואפשר להקפיד. יש ממתקים שאינם מכילים חומצות הרסניות וצבעי מאכל בכמויות נדיבות. לדעתי אפשר לוותר בכלל על הממתקים במהלך המסיבה. מה שקורה בפועל זה שתכולת הצלחות מתפזרת לכל עבר, בעיקר על השטיח, ואף אחד לא נהנה מזה. צלחות חד פעמיות לא תורמות לאיכות הסביבה ובטח שלא לשטיח שלכם. אם אתם מוכרחים ממתקים במסיבה שלכם, אזי בכוסות חד פעמיים או שאולי בכלל כדאי לוותר ולחלק חצי פיתה עם חומוס / שוקולד למריחה ובסוף המסיבה לחלק את העוגה?

כשאני הייתי ילד, היו מחלקים בסוף שקית שבתוכה ממתקים והפתעה. תחשבו על זה, רעיון לא רע בכלל.

איך בוחרים מפעיל?

קודם כל, שואלים את פי הילד. מה הוא חולם ואיך הוא רואה את יום ההולדת? לצערי, הילדים של היום נדבקו בחיידק התחרותיות וסביר להניח שהוא ירצה ששלו יהיה יותר גדול. מעניין איפה הוא למד את זה. אם הבקשה של הילד סבירה ואפשר להיענות לה, התחילו לשאול את השכנות ובנות הדודה, בדיוק כפי שהייתם מבקשים המלצה לרופא עיניים לילד ממישהו שכבר ראה וניסה. תבדקו טוב האם הם היו נוכחים באירוע עם המפעיל מתחילתו ועד סופו או שמה הם רק שמעו עליו. שמועתי כבר מזמן פוטר אצלנו בבית.

ואם אין ברירה ואין ממליצים בהישג יד?

כולם באינטרנט. כל המפעילים – המקצועיים והחלטוריסטים. די קל לגלות למי כדאי לפנות מהרשת. אם הקוסם / מפעיל מצולם עם עצמו או עם נערות קוסם חתיכות, זה נהדר, אבל זה אומר שהילד שלכם יהיה עוד צופה באגו טריפ של הקוסם (שחי כנראה בסרט). לעומת זאת, אם באתר הקוסם / מפעיל יש תמונות עם ילדים וטקסט המתייחס לקהל הילדים בכבוד וכקהל לכל דבר, יש על מה לדבר. קוסם שיעיד על עצמו שהוא לא משתמש בחיות עדיף בעיני. ילדים מודעים היום לעובדה שלא מתעללים בחיות או 'משתמשים' בהן, ממש כמו בקרקסים, שהפסיקו את השימוש בחיות. קוסם שמביא גן חיות אליכם הביתה הוא סתם איש חסר רגישות. שימוש בחיות במופעים הוא אקט אלים בעיני. האם תרצו להכניס מישהו אלים לבית שלכם? כל סימן לרגישות וליחס אישי צריך להוות בשבילכם הזמנה לדיאלוג מול הקוסם. אל תחסכו את השלב של לדבר טלפונית עם ממליצים. משהו בקול ובניואנסים, בשיחת טלפון אחת, יוכל להעביר לכם את האמת, בפשטות. ואחרי שהכל נגמר, והילדים הלכו הביתה יש לכם ערימת ניירות עטיפה ופתקים ובעיקר שנה שלמה, לא לנוח חלילה, אלא להתחיל להתכונן למסיבה של השנה הבאה.

08:32 , 26.05.09  פורסם בערוץ הורים Y-NET

ישראל קליוסטרו

קליוסטרו
קוסם. יליד המאה ה-18. חי בישראל. שירת בצה"ל כקצ"ר (קוסם צבאי ראשי). נמלט ממיכל המוות, מכלוב נעול בבריכה וממיכל מלא במבה. העלים אנשים ומכוניות. כתב הפיק והופיע בפסטיבלים, מופעים ותוכניות טלויזיה. מלמד קסמים לילדים ומבוגרים ומומחה לחיבור של קסם וטכנולוגיה.

בלתי אפשרי - זאת רק דרגת קושי ...

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.