יונים סובלות בסתר

פורסם במקור במעריב NRG

המסך שוב יעלה השבוע בכנס הקוסמים השנתי של האגודה לקידום אומנות הקסמים בישראל. האורות יידלקו והקהל ימחא כפיים וישתאה מאיפה לעזאזל שלף הקוסם 12 יונים צבעוניות? למעשה, המילה הנכונה לתיאור מעשי הקוסמים עם היונים היא – משתמש.

הם צובעים אותן, קוצצים את כנפיהן, קושרים אותן במיתרי ניילון מתחת לכנפיים, אורזים אותן ודוחפים לכל מקום אפשרי, או יותר נכון בלתי אפשרי.

היונים הן קלות משקל, ניתנות ל"כיווץ" לשטח קטן יחסית לגודלן, ובעיקר, הן שקטות. לא משמיעות קולות אימה או כאב, לא צורחות או צווחות גם כשכואב להן. רק מטפחות משי נוחות יותר מיונים. הן מתרבות בקלות, זול להחזיק אותן ולאף אחד לא באמת אכפת מהן. גם לא לקוסם, שאומר שהוא אוהב אותן תוך שהוא קוצץ את נוצותיהן ודוחף אותן לבקבוק.

על מנת לשלוף את היונים מבקבוק, מלפיד, או משרוול הקוסם – יש לרתום אותן מתחת לכנפיהן ברתמות סודיות מיוחדות, חלקן מאוד מכאיבות, העשויות מחוט דיג. אפשר גם לדחוף את היונים לחפצים חלולים, לקופסאות ולשקים.

אלימות כלפי ייצורים חסרי אונים

אין ספק, הילדים נהנים לראות את הקוסם שולף יונה. מרגש מאוד לראות פתאום יונה צחורה מרפרפת. כשהילדים נהנים, גם ההורים נהנים ומוכנים לשלם לקוסמים על מנת שיביאו את גן החיות אליהם הביתה. אלא שרוב הקהל אינו מודע לסבל הרב שהיונים, הארנבים, התוכים, הנחשים ובעלי חיים נוספים עוברים במופעי הקוסמות.

הקוסמים נהנים מ"הילת המסתורין המקצועית" השמורה למקצוע כדי להסתיר את האמת: מדובר בגרימת סבל. מדובר באלימות כלפי יצורים חסרי אונים.

בתי ספר ושאר מוסדות חינוך כבר הפנימו את העניין, ואינם משתמשים בבעלי חיים במופעי בידור ובקסמים. קוסמים

שמשתמשים בהם לא מוזמנים עוד למערכת החינוך, וטוב שכך. ממש כמו בקרקסים, שם הלחץ הציבורי גרם להפסקת העינוי של בעלי החיים. לאט לאט יותר ויותר מדינות וערים מונעות מקרקסים המשתמשים בבעלי חיים להופיע בתחומיהם.

לפני כשנה, בעקבות מאמר שפרסמתי באינטרנט על טכניקות שונות של קוסמים לשימוש בבעלי חיים -למשל, בסרט "היוקרה" מועך הקוסם למוות כנריות חיות בכל מופע – הקימו הקוסמים קול זעקה: הסוד עומד להתגלות! אכן כן, הסוד מתגלה. למרות המחויבות הקולגיאלית לשמירה על סודיות הקסמים, אין לי ברירה אלא לחשוף חלק מהסוד: היונים סובלות בסתר.

הכותב הוא קוסם מקצועי זה כ-40 שנה, שעד לפני עשור השתמש בבעלי חיים. בשנים האחרונות מוביל מאבק נגד שימוש בבעלי חיים במופעי קוסמים

ישראל קליוסטרו

קליוסטרו
קוסם. יליד המאה ה-18. חי בישראל. שירת בצה"ל כקצ"ר (קוסם צבאי ראשי). נמלט ממיכל המוות, מכלוב נעול בבריכה וממיכל מלא במבה. העלים אנשים ומכוניות. כתב הפיק והופיע בפסטיבלים, מופעים ותוכניות טלויזיה. מלמד קסמים לילדים ומבוגרים ומומחה לחיבור של קסם וטכנולוגיה.

בלתי אפשרי - זאת רק דרגת קושי ...

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.