עיניים עצומות לרווחה- על חזרתו של אורי גלר

 הרבה שאלו אותי בחיים, האם אורי גלר אמיתי? בימים אלו שואלים יותר. התקף המנטליזם שסוחף מדינה שלמה הוא בעיני עוד סימפטום ברור של מה שקורה כאן.

ההוכחה הראשונה לקיומו של קוסם נמצאה בציורי קיר בפירמידות במצריים, חרטום מצרי מבצע את קסם הכוסות והכדורים, אותו קסם שאני מבצע היום  עם חומרים שונים. מה שאומר בעצם שזה המקצוע השני הכי עתיק בעולם. ויש לא מעט מהמשותף. דווקא אצל העובדות במקצוע העתיק ביותר אין חידושים.

עומד קוסם על הבמה, מראה שקית נייר ריקה ושולף ממנה 3 תפוזים, יוצא צופה מהמופע ורץ לספר לחברה, "הוא שלף4 ק"ג אשכוליות משקית ריקה", מהמרווח הזה שבין 3 תפוזים לארבע ק"ג אשכוליות אני מתפרנס כבר 32 שנה.

הצורך לגעת בבלתי נתפס, לראות את האלוהי, להבין את הנסתר יכול להוציא אנשים מדעתם. כנראה שחסר כאן אלוהים, דחוף. והם יוצאים בהמוניהם, מדינה שלמה יכולה לשבת מול הטלוויזיה עם שעונים מקולקלים ולקוות שיחזרו לפעול. (תקראו שוב את המשפט הזה) אורי אתה הגדול מכולם,  יותר מהמנהיג הדמיוני שחסר כאן עכשיו, אולי בכלל זה אתה.

 ויש את הצורך הזה לשקר לעצמך, לא רק שהם לא רואים ממטר, פשוט עומדים שם עם עיניים עצומות לרווחה , לא רואים ממטר, וממשיכים לשקר לעצמם ומוסיפים ומגדילים את מה שראו, מוסיפים את כל הפנטזיה שלהם.

 פעם ראיתי את עמי דיין ז"ל במופע מול 300 איש מכופף כפיות, עמדתי מהצד מהופנט אל מול העיוורון הזמני של קהל שלם. על זה אמר מי שאמר: "מי שלא רוצה לראות לא יראה" לפעמים בסרטים נאלצים להכניס סצנה שרואים בה את ה 'בום' (המיקרופון על המוט) פשוט אין להם סצנה יותר טובה, על זה אמר מנחם גולן, "מי שרואה מגיע לו".

נתקלתי בלא מעט כתבות בימים אלו ה 'חושפות' את השקרים הגדולים של קוראי המחשבות, מה קרה? נגמרו השקרים ה 'אמיתיים' בפוליטיקה, אין יותר שחיתויות עסיסיות? ללכת לרדוף אחרי קוסמים עם פאסון, בדאבל ספרד בצבע….  מסתבר יש הרבה מהדומה בין  קוסמים לפוליטיקאים .

אין שום הבדל בין פורנוגרפיה לחשיפת הסודות הגדולים, זה כמו לצלם 'דוגמנית על' מורידה שערות מהרגליים. האם אורי גלר אמיתי? לא יודע? לא ראיתי אותו מסתכל על  עצמו בראי, או מבטא אהבה לילדיו ואשתו, לא יודע אם הוא מרגיש ומה הוא מרגיש. רוב התמונות שלו  הם עם פני פוקר. (גם שלי) לא ראיתי אותו אף פעם מקרוב או מחייך מבפנים.

אבל זה רק כי אין לי מושג  מי האיש. מה שיש לי לגביו מושג הוא שהוא הכי מוכשר מכולם, פורץ דרך אמיתי, כריזמטי, ווינר בגדול תוצרת כחול לבן. לא משנה מי תשים מולו הוא יאכל אותו בלי מלח, וההוא עוד יגיד תודה.  אם יש אמת בפתגם " רק דגים מתים שוחים עם הזרם" אורי הוא כריש אמיתי.

לא יודע האם ההגעה לישראל דווקא עכשיו היא משיקולי הפקה, מניעים ציוניים  או סתם יד הגורל אבל אורי הגיע בזמן הנכון. אני בכלל בעד שיקים מפלגה, מגיע לנו כאן בארץ אחד שיכול לכופף ראשי ממשלות ומשגרי קאסמים. ואגב אומרים שהוא עשיר בעצמו, שילוב נפלא לראש הממשלה הבא.

אין ספק שמדובר בעבודת אלילים, אין ספק שהמדיה מפריעה, פעם בעזרת קצת חושך ופנס קסם יכולת לקחת אנשים מאוד רחוק. בסרט 'בי בי ברזיל' ישנה סצנה מופלאה על קוסם שמגיע לברזיל בחיפוש אחר קהל צופים, והטלוויזיה בדיוק מגיע לעוד כפר ולעוד אחד, רגע לפני שהוא נשבר הוא פוגש את הטלוויזיה מרחוק, דווקא בכנסיה שם מרוכזים כולם, הוא מפוצץ אותה בעזרת קסם, מהסוג שהארי פוטר עושה.

את האנשים שמתעקשים וממשיכים לשאול האם זה באמת, אני שולח לחדר לידה לראות לידה, בשביל מה הם צריכים את ההסבר איך זה עובד? זה עובד, נשבית באשליה, שתוק ותמשיך בחייך כרגיל, אפשר לחשוב שמישהו באמת יכול להסביר לך את הקסם הזה שבלידה של ילד לעולם.

האם אנחנו מתקרבים לקצה של הטלוויזיה?, זה כמעט הכי רחוק שאפשר להגיע במדיום הזה, להביא מדינה שלמה עם מזלגות וכפיות אל מול הטלוויזיה, ומה שהכי מדהים בעיני בזה זאת העובדה שזה ממוחזר…כבר עשו את זה, אפילו כאן בארץ, מתישהו בשנות השבעים או השמונים, ערוץ אחד רק בשחור לבן. גם אז אנשים נהרו לראות את התופעה, עד שקם החכם שצעק המלך עירום.

ואז האנשים ההם שגרו פה הקיאו מתוכם את התופעה, וגרמו לאורי לצאת לסיבוב מאוד מוצלח בעולם שהביא לו עושר ותהילה. אז קראו לזה 'חוסר פרגון', היום כמה עשורים אחרי, עם עשרות ערוצי טלוויזיה, אינטרנט חטטני ואינפורמציה לכל דורש היום מזנקים עליו עם מצלמות וכתבים לענייני פלילים וקוראים לזה חשיפה. ועוד של האמת.

פעם גם באמריקה היה גל של יידעונים, הזמינו את הודיני הגדול לקונגרס שיסביר להם קצת מה קורה, הוא הדהים אותם בקסמים ויצא ביחד עם העיתונות והממשל לצוד מכשפות.  לא הרבה זמן אחר כך, אחרי שאמא שלו מתה הוא בזבז את מיטב כספו בתשלום לאותם יידעונים שרדף, שיביאו ממנה סימן. אז בכל זאת האם יש משהו שהוא באמת בעולם הקוסמים? פעם ישבתי בבית מלון בוושינגטון באיזה כינוס קוסמים, הסתכלתי על המנורה ממול שהייתה תלויה על הקיר, ואמרתי לעצמי 'שתזוז' והיא התחילה לזוז.. בלי שום אביזר ככה לעצמה. באותו רגע הייתי מאוד קרוב לשיגעון, הבנתי שעולמי הולך להתמוטט. למזלי הצצתי מהחלון וראיתי את מסילת הרכבת שעוברת שם…

 

ישראל קליוסטרו

קליוסטרו
קוסם. יליד המאה ה-18. חי בישראל. שירת בצה"ל כקצ"ר (קוסם צבאי ראשי). נמלט ממיכל המוות, מכלוב נעול בבריכה וממיכל מלא במבה. העלים אנשים ומכוניות. כתב הפיק והופיע בפסטיבלים, מופעים ותוכניות טלויזיה. מלמד קסמים לילדים ומבוגרים ומומחה לחיבור של קסם וטכנולוגיה.

בלתי אפשרי - זאת רק דרגת קושי ...

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.