קוסם גדול הלך לעולמו

למרות שאני ממש נגד שימוש בבעלי חיים, והוא לצערי השתמש בהם, אולי כי הוא סיני?

הרואו שימאדה

הרואו שימאדה (Haruo Shimada), המוכר בין היתר בזכות מופע היונים שיצא, נולד ב-19.12.1940 בטוקיו שביפן, ונפטר בגיל 81 ב-1.5.2022. הוא החל את קריירת הקסמים שלו בגיל 18, ואף הוזמן להופיע מול הקיסר הירוהיטו (Hirohito). שימאדה הושפע על ידי צ'אנינג פולוק (Channing Pollock) והאופן שבו הוא עירב יונים בקסמיו, לאחר שצפה בסרט לילות אירופאים בשנת 1962. השפעתו של פולוק הובילה ליצירת מופע היונים של שימאדה. את מופע היונים שלו, שאותו הציג פעמים רבות גם בהמשך הקריירה שלו, ניתן לתאר כמופע בעל סגנון מאוד ייחודי.

שימאדה מתחיל את מופע היונים שלו בכך שהוא גורם ליונה להופיע מתוך אש. לאורך כל המופע, יונים לפתע מופיעות במקומות בלתי אפשריים. שימאדה מוציא את היונים מתוך חפצים שונים, כגון כפפות, מטפחות, ממקלות ועוד. האווירה במופע היא אווירה מסתורית ואלגנטית, וניתן לחלק את רוב המופע לחלקים מקוצרים ומסודרים, כאשר כל אחד מהם מתחיל בהצגה של חפץ לקהל הצופים. לאחר שהוא משחק עם המטפחת, או עם המקל, או עם הכפפות שלו, הוא מבצע תנועת יד ובכך גורם ליונה להופיע יש מאין מתוך החפץ. לאחר כל פעם שהוא גורם ליונה להופיע הוא מגיש את היונה, לעתים ביחד עם החפץ שממנו היא הופיעה, לעוזרת שלו – דיאנה – שעליה ידובר עוד בהמשך, ולאחר מכן הוא ממשיך לחפץ הבא. למרות שעיקר המופע הוא אכן היונים, הוא משתעשע גם עם מקל ולאחר מכן גם עם קלפים, כאשר הוא מעלים ומחזיר את הקלפים או גורם להם לעבור מיד ליד. בשלב מסוים הוא אפילו גורם ליונה להופיע מתוך מניפה של קלפים. לקראת סיום המופע, לוקח שימאדה את היונים שהונחו בצד על ידי העוזרת שלו ומעלים אותן מהבמה. לאורך כל המופע הוא נראה כאדם שרוקד עם הקסם שלו, משתעשע עם החפצים שבידו ולעתים אף מופתע כשהוא מצליח לגרום ליונה להופיע.

ב-1965 עזב שימאדה את יפן על מנת לטייל ולהופיע במקסיקו ובאוסטרליה. באוסטרליה הוא פגש את דיאנה, שהפכה להיות חלק מהמופע שלו, ויחדיו הם הופיעו במעל עשרים מדינות. בשנת 1970, עברו שימאדה ודיאנה לארצות הברית. הם נישאו, ובתו לונה עדיין ממשיכה את מסורת הקסמים המשפחתית. בארצות הברית הוא הציג לראשונה מופע שמערב בתוכו קסמים עם שמשיה. קריירת הקסמים של שימאדה היתה פורצת דרך, והישיגיו היו רבים וראויים לשבח. בין היתר, ב-1975 הוא הציג את מופע הדרקון שלו, בו הוא נלחם ביצורים ענקיים נושפי אש לאחר שהוא גורם לשמשיות רבות להופיע בדרכים שונות. ב-1982 שימאדה פתח את הופעתו של ליבראצ'י בלאס וגאס, והוא הופיע חמש שנים הופעות אורח במלון ריביירה, שם הוא הציג את מופע היונים שלו. הוא נחשב לבדרן היפני הראשון שהופיע בלאס וגאס עם חוזה של יותר משנה אחת. צולמו אודותיו ארבעה ספיישלים טלוויזיונים ביפן בשנת 1989, והוא הופיע ועבד עם ג'וני קארסון (Johnny Carson), דיק קאווט (Dick Cavett) וביל קוסבי (Bill Cosby).

שימאדה נפטר ב1.5.2022, וקיבל הערכה רבה מקוסמים רבים שפגשו אותו והכירו בתרומה הגדולה שלו לעולם הקסמים ולפריצות הדרך שביצע.

ישראל קליוסטרו

קליוסטרו
קוסם. יליד המאה ה-18. חי בישראל. שירת בצה"ל כקצ"ר (קוסם צבאי ראשי). נמלט ממיכל המוות, מכלוב נעול בבריכה וממיכל מלא במבה. העלים אנשים ומכוניות. כתב הפיק והופיע בפסטיבלים, מופעים ותוכניות טלויזיה. מלמד קסמים לילדים ומבוגרים ומומחה לחיבור של קסם וטכנולוגיה.

בלתי אפשרי - זאת רק דרגת קושי ...