היה סוד? על אובדן הסוד של הקוסמים  הוא בן 7, כיתה ב' גר באזור המרכז, הגיע אלי לקורס מהיר בקסמים.

הידע שלו מדהים, המילה 'מדהים' לא מוגזמת. הוא מכיר כבר טכניקות מתקדמות מאוד בקלפים, מהסוג שפעם רק אחרי עשר שנות ותק יכולת ללמוד מקולגות. הוא שולט בהן ביד רמה. הוא ממוקד, שקול, הוא אלוף האינטרנט ככה הוא אומר, חייכתי והאמנתי לו, אהההה הוא גם חמוד ביותר.
אומרים שעידן התמימות חלף לו, נדמה לי שההקשר של זה היה הופעת הטלויזיה,  אח"כ התלוננו על ריבוי הערוצים, לאחרונה יש תלונה 'כבדה' על הכמות הלא ריאלית של תוכניות הריאלטי.

עד לפני מס' מועט של שנים, היתה הטלוויזיה ה'מרכז של הידיעה', המקור של האינפורמציה, לפחות של רוב האנשים. כשאני התחלתי את הקריירה שלי כקוסם, לפני שלושים שנה ויותר, היתה כבר טלויזיה, אבל היא היתה מוגבלת, רק ערוץ אחד, מעט תוכניות ייבוא, מעט תוכניות בכלל, וחוץ מזה הטלויזייה היתה מן רהיט כזה שמדי פעם היו נועלים, שהילדים לא יתקלקלו…

מי שלימד אותי להיות קוסם, דודי יצחק ז"ל טרח ולימד אותי גם את 'שיעור רכישת הספרים', "קנית ספר שיש בו ולו רק קסם אחד, הרווחת את הספר", ברוב הספרים יש כמה קסמים 'שווים' ככה שכדאי לאסוף אותם ולשמור עליהם. בגלל שהמקור היחידי שלי ללמוד קסמים כנער היה רק ספרים באנגלית, ניאלצתי ללמוד לקרוא באנגלית ולהשתמש במילון, זה היה הערך המוסף שלי ללימוד הקסמים.

סוף עידן התמימות

'עידן התמימות' חלף עם 'התפרצות' הטלוויזיה, עם ההתרחבות שלה והכניסה שלה כמקור מידע מרכזי, ישירות לתוך התא המשפחתי באמצע הסלון.היא הביאה אתה את ה'מציאות' ישירות לתוך הבתים. חלק מהדברים שאנחנו כמבוגרים ניסינו להסתיר מהילדים נחשפו ע"י לחיצה על השלט. כשאני הייתי ילד, אם בטעות היו רואים קצה של נשיקה בטלוויזיה היינו נבוכים עד קצות אצבעותינו. היום אני מוצא את עצמי יושב עם אבא שלי והבן שלי, צופים בטלוויזה בקטעים שפעם היו מחוץ לתחום שלנו כילדים, לי יש את זכרון המבוכה מאבא שלי ולבן שלי אין שום בעיה להעביר ביקורת על הנשיקה שהוא רואה…

ההבדל בין מכיר ומעולה

'אני מכיר' הם קופצים בשיעורים, "אני יודע איך עושים את זה", יש לי תלמידים בכל הגילאים שלומדים אתי קסמים, תמיד בשיעור הראשון הם קופצים עם ה'אני מכיר' שלהם. "זאת לא השאלה" אני מסביר להם, הידיעה שלך לא מספיקה! השאלה הנכונה היא: האם אתה יודע לעשות את זה? ועושה את זה טוב, הכי טוב שאפשר, מעולה. לדעתי זה לא העניין, לפעמים.לדעתי הסוד עבר מהעולם עם תום 'תקופת השולייות', פעם לכל אומן או בעל מקצוע היה שולייה צמודה. היום בחלק מהמקצועות שינו את זה וקוראים לזה 'ההתמחות' . ההתמחות לסוגיה בתחומים מסויימים משמשת תחליף מאוד סינטתי לחניכה שהייתה נהוגה,  בכל מקצוע בעבר.

הכל כתוב באינטרנט

פתאום, כל האינטרנט מלא בלימוד קסמים, אולי לא שמתם לב כי אתם לא בתחום, אבל יש סרטונים של קסמים שיש להם למעלה מתשעה וחצי מיליון צפיות, זה הרבה! זה המון. יחסית לסרטוני מוסיקה ביוטיוב זה שיא. תחום הקסמים חזק באינטרנט, מימיו הראשונים של האינטרנט, היו הרבה אתרי קוסמים יחסית לתחומים אחרים.
אבל עכשיו הוא באמת בשיאו, כל ילדון שמכיר קסם וחצי ויש לו מצלמת רשת מעלה הסבר של קסם, כאילו שהוא המציא את הגלגל לפחות…

כל מיני 'שטינקרים' מדגימים ומעתיקים את הקסמים של הקוסמים המקצועיים ומגלים לעולם איך הם עושים את זה, לפרטי פרטים כולל סודות עתיקים של קוסמים שנחשפים לעיני כולם. לגבי ה'למה זה רע', את זה יכול להרגיש כל קוסם שנהנה עד לפני כמה שנים מסוד 'המטפחת הנעלמת', סוד מדהים וחשוב בעיני שבעזרתו 'הגנבתי' המון מוחות של צופים, כולם השתגעו ממנו, לאן לעזאזל המטפחת נעלמה? היום זה נהיה סוד שעולה שקלים בודדים, ומכווץ אותי בכל פעם מחדש, שאני מגלה שגילו 'להם' את הסוד, שיש עוד ועוד ילדים שיודעים איך עושים את זה.
כנראה שאנחנו בתוך מהפכה משמעותית בתחום הקוסמים והקסמים, לא יודע איזה שם לתת לתקופה, מרגיש שזה כבר לא סוד יותר… ימים יגידו.

 

ישראל קליוסטרו

קליוסטרו
קוסם. יליד המאה ה-18. חי בישראל. שירת בצה"ל כקצ"ר (קוסם צבאי ראשי). נמלט ממיכל המוות, מכלוב נעול בבריכה וממיכל מלא במבה. העלים אנשים ומכוניות. כתב הפיק והופיע בפסטיבלים, מופעים ותוכניות טלויזיה. מלמד קסמים לילדים ומבוגרים ומומחה לחיבור של קסם וטכנולוגיה.

בלתי אפשרי - זאת רק דרגת קושי ...

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.